• 2:20 PM
  • понеділок , 30-січня-2023

Історія церкви Покрови Пресвятої Богородиці в с.Приборжавське

  • 10/17/2019
  • Перегляди 2004
  • Коментарі 1

Irshava News.com не одноразово писала статті на історичну тему. Сьогодні розповімо вам історію церкви Покрови Пресвятої Богородиці в с.Приборжавське збудовану у 1824 році. На жаль, на сьогоднішній день вона у занедбаному стані.


Під горою Дальній Клубук була дерев’яна церква і монастир, і відтоді та місцевість називається Монастирець. Розповідають, що на схилі Монастирському виорали дзвін і тепер він несе службу у православній церкві.

В 1751 р. згадують дерев’яну церкву св. Іоана Предтечі, вкриту соломою, в поганому стані, з двома дзвонами.

У 1801 р. ще стояла стара дерев’яна церква, але вже заготовили матеріал на будівництво мурованої церкви, на яку треба було ще 800 ринських, а “роботу ручну і возову вірники безплатно дають”.

За даними, зібраними місцевим дослідником Андрієм Світлинцем, до спорудження мурованої церкви почали готуватися ще в кінці 18 ст., за пароха Михайла Бабурнича, держава виділила значні кошти, але недостатньо, і з 1800 до 1811 р. проводили збір грошей. Розповідають, що один чоловік вирушив збирати кошти на будівництво і не повернувся у призначений час. Люди вважали, що він загинув, але чоловік з’явився в селі аж через 6 років з чересом (широкий шкіряний ремінь), повним грошей. Землю під будівництво безкоштовно виділили родини Сабадошів та Кришеників у місцевості Покрубо, біля дерев’яної церкви.

Розпочав спорудження цієї церкви за власним планом славетний священик Василь Довгович, що служив у сусідньому селі Довгому з 1811 до 1824 p., а закінчили споруду в 1824 р. Будівництво тривало близько 10 років. Як розповідають у селі, кам’яну церкву, вкриту драницями, збудували майстри з містечка Кромпахи (Словаччина) брати Іван, Мартин та Степан Поленчіки, які за роботу отримали землю, на якій осіли, і від них пішов рід Полончаків, а коли церква була готова, то розчулені люди цілий день молилися на колінах. З дерев’яної церкви перенесли до нової 2 дзвони, іконостас, книги та інше майно.Церкву розмалювали “поляки” (тобто галичани) , а платою їм була також ділянка церковної землі, на якій вони поселилися. За іншою версією, церкву розмалювали “італійці” (?) Корнель, Модест і Томпфіль Когоденчаки, що їх запросив о. Іоан Папп у 1867 р. Спільне для обох версій є те, що оплатою стала земля. Майстер Томпфіль (Темофіль?) залишився в селі, славився як чудовий бондар, дожив до глибокої старості і помер у середині 1910-х років.

Якісь художні роботи проводилися і в 1910 p., бо на стіні був напис угорською “Мальовано в 1910 р.” і підпис.

У 1917 р. два дзвони реквізували для потреб армії. Залишився малий дзвін з 1790 р. і новий, відлитий 1911 р. у м. Тімішоара на фабриці Антона Новотні. Не обійшли село й міжконфесійні конфлікти 1920-х років, коли церква 8 років належала православній більшості, а у вересні 1927 р. у судовому порядку була повернута греко-католикам, хоч богослужіння було відновлено аж у 1933 р. з приходом о. Миколи Ляховича.З приходом радянської влади в 1945 р. церкву закрили. Через 2 – 3 роки іконостас передали в Тереблянський монастир. Очевидці згадують, що на зворотному боці однієї з ікон був напис про фундатора або автора іконостаса, в якому згадувалося прізвище Сабадош. Згодом церкву перетворили на колгоспний склад. Зняття з реєстрації діючих храмів датують 11 жовтня 1962 р. Восени того ж року за ініціативою тодішнього голови сільради з церкви скинули хрести, здерли бляшану покрівлю. Храм поступово руйнувався і тепер лишилися рештки стін.Джерело: Сирохман М. Церкви України: Закарпаття. – Льв.: 2000 р., с. 422 – 424.

Фото: Михайло Раковці та з мережі інтернет

Коментарі (1)
наука
11/20/2019 2:54:07 PM  |  IP: 46.164.128.***
По селах є ще такі руїни,якщо історики цим займуться буде ВЕЛИКА історико-дослідницька робота. Цікавтеся селами!Руїни є точно!Якби знайти старі фото,як виглядали церкви в цілосності до воєнний період!

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News