• 7:01 PM
  • четвер , 11-серпня-2022

В Іршаві презентували книгу в якій досліджено долі закарпатців у "Великій війні" (Фото)

  • 11/11/2019
  • Перегляди 328
  • Коментарі 1

11 листопада до Іршави завітав дослідник та автор книг про Першу світову війну Юрій Фатула та Іван Ключевський, директор видавництва "Патент". Сьогоднішній день вибраний для презентації не випадково. Саме в цей день 101 рік тому закінчилась Перша Світова війна у якій загинуло чимало закарпатців.

В актовому залі Іршавського міського центру позашкільної освіти дослідник презентував свою крайню книгу "Неси мамці жалість мою". В даній книзі автор досліджує долю закарпатців, які загинули, як її в свій час називали, Великій війні (Першій світовій війні). Модератором презентації виступив директор Іршавського історико-краєзнавчого музею Андрій Світлинець.

Зі слів дослідника у Великій війні загинуло близько 72 млн. осіб. Тільки з одного з сіл Іршавщини, на той час маленького села Білки загинуло 92 особи. Це майже десята частина населення села на той період. З цього можна уявити, яких жертв зазнало Закарпаття у цій війні.

Протягом дослідження в Празькому архіві автор передивився 4 тисячі карточок воїнів Австро-Угорської армії. З них досліджено 1512 карточок воїнів з Закарпаття, яких призвали у лави Австро-Угорської армії. З карточок відомо прізвище та ім'я воїна, дата народження, коли призваний на військову службу та в якому війську служив.


 
Здебільшого закарпатці служили в таких військах:

Три піхотні полки загальної армії:
 - 85-й Марамосько-Угочанський,
 - 66-й Унгварський,
 - 65-й Березький,

Два піхотні полки угорського гонведу:

 - 11-й Мункачівський,
 - 12-й Сатмарський.

Два польові єгерські батальйони (29-й та 32-й).
Закарпатці воювали практично по усьому театру воєнних дій – від бельгійського Іпра й італійського Трентіно на заході до українського Поділля на сході.

Найбільш запекліші бойові дії на території Закарпаття були взимку 1914-1915 років на Ужоцькому перевалі та влітку 1916 р. на Яблунецькому перевалі.

Також присутнім показали відео про пошукову експедицію "Карпати 2018". Саме під час цієї експедиції знайдено експонати, які було передано до Іршавського історико-краєзнавчого музею та до інших музеїв України.

По закінченні презентації Юрій Фатула подарував Іршавському історико-краєзнавчому музею боєприпаси знайдені під час пошукової експедиції "Карпати 2018".


Боєприпаси подаровані дослідником Ю.Фатулою Іршавському історико-краєзнавчому музею
Експонати Іршавського історико-краєзнавчого музею


Irshava News.com


Коментарі (1)
Наталія
11/11/2019 10:15:26 PM  |  IP: 37.55.230.***
Дуже цікава зустріч, великий обсяг матеріалу, імена людей нашого району, які загинули , виступи присутніх - усе схвилювало . Як мало ми, сучасне покоління, знаємо про історичне минуле свого краю та народу. Дякую організаторам цього заходу та модератору Світлинцю А.А.

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News