• 1:49 PM
  • понеділок , 30-січня-2023

ІРШАВІ – 680 років, або про що говорять архівні документи?

  • 10/15/2021
  • Перегляди 351
  • Коментарі 1

Традиційно у першу неділю жовтня місто Іршава святкує свою чергову річницю. Цього року дата виявилася «круглою» - 680 років з часу першої документальної згадки. І хоча ми знаємо, що ця подія зафіксована 1341 роком, але насправді широкому загалу не відомо, що це був за документ і яка в ньому подана інформація. Сьогоднішнє дослідження присвячено саме цій темі.

Слід зауважити, що документи, які дійшли до нашого часу є тільки рукописними копіями XVІІ ст., які було зроблено з ранішніх грамот XIV століття. Всі ці раритети зберігаються у національному архіві Угорщини.   

ГРАМОТА 1.

«… Славетний король Карл, з милості Божої найвидатніший король Угорщини, глава церкви в Егері збирає молитви в Господі з вічною вірністю. Ми з повагою прийняли ваш лист у таких словах: Карл, з милості Божої король Угорщини, вітає свого вірного слугу, настоятеля церкви в Егері.

Із особистих слів Максима, його спадкове майно під назвою Максемхаза в комітаті Берег, немає визначених кордонів (меж). Після чого ми твердо запевняємо вашу вірність через подарунки, якщо ви надішлете людину, яка заслуговує на довіру, у якій у теперішньому часі Михайло з Турпи або Степан з Бакки, за відсутності іншої людини, можуть законно увійти на вищезгадане володіння. Зібравши разом усіх сусідів і всю сім’ю і відповідно до старих меж, а де це необхідно встановити нові межі біля попередніх, і відокремити володіння Максима від володінь інших.  За цим правом, все майно належить йому до вічного володіння, якщо це не суперечить (іншим). Якщо є заперечення, то у нашій присутності має бути зроблено подання у відповідний термін.

Після цього день та місце виклику, інформація (повідомлення) та термін призначення і вся послідовність нами записана вірно.
Надано у Вишеграді в середу, на восьмий день після свята святого Архангела Михаїла, у рік нашого Господа триста сорок перший (10 жовтня 1341 р.).»(далі буде…)

Іршавський історико-краєзнавчий музей

Коментарі (1)
мигаль
10/17/2021 9:33:29 PM  |  IP: 91.129.107.***
Побільше бы сякых статтів, а не всякої херні што сважать чилядь межи собов.я люблю ваші історичні статті про нашу Іршаву і все їх читаву.буду чекати продовження и з задоволенням го прочитаву

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News