-
11/22/2021
-
232
-
0
Кооперативний рух був невід’ємною частиною розвинутого суспільства в індустріальну епоху. Принцип взаємодопомоги, колективного вирішення різних проблем зробив кооперативи інструментом для боротьби з продовольчими, господарськими, фінансовими чи соціальними проблемами населення.
На території Закарпаття, особливо у гірських районах, цей рух не був розвинений аж до кінця Першої світової війни у 1918 році. Вже в складі Першої Чехословацької республіки у наших убогих селах і містах, не без проблем, почали з’являтись кооперативи. В Ужгороді був заснований Земський(Краєвый) кооперативний союз, котрий видавав газету „Кооператива“. У ній союз закликав селян закладати власні одиниці, вирішуючи таким чином свої проблеми в обхід лихварів і перекупників. Також кооперативам пропонувалися добрива, інвентар чи інша продукція за зниженою ціною.
У газеті „Кооператива“ з 1922 року (№8-10, ст. 6.) ви знайдете оголошення, яке стосується кооперативного руху на території Білківської громади. Оголошення сповіщає про заснування Споживацького кооперативу у Імстичові у 1921 році(вірогідно). Для збереження автентичності цитуємо текст оголошення:
„В Імстичеві (округ Іршава) основано 29 октобра Потребительноє Дружство(кооператив). Приступило 30 членов. До правленія: представительом Петра Горзова, подпредсідательом Андрея Мушку, членами Василя Зейкана(Иштванюка), Андрея Урсту и Михайла Биксея. До надзирательного совіта: предсідательом Евгенія Горзова, членами Василя Цицика, Франці Попа, Ивана Биксея, Ивана Добру и Ивана Ковача. Склепарьом(керуючий магазином) выбрано Михайла Копинця. Книговодителем учителя Ивана Дороша.“
Як бачимо, кооперативу могло б виповнитися 100 років вже 29 жовтня 2021 року. Історія розпорядилась інакше і звела нас із менш цивілізованими системами. Угорська окупація, а згодом насильницька колективізація і бюрократія за СРСР зламала в людях віру у самоорганізацію, яку ми і зараз остро потребуємо. Спробуйте вчитатись у оголошення, побачити у іменах звичайних людей, які зробили самостійний крок для покращення свого становища. Нам є чому у них повчитись, бо, за великим рахунком, ми так і не перебороли ані продоволчі, ані господарські, ані соціальні, ані фінансові проблеми і живемо у роздробленому суспільстві.
На фото нижче наведений уривок з рекламної сторінки газети Кооператива з 1922 року. Кооперативний союз пропонує „топанки“ і „боканчі“ для населення, а також штучні добрива для кооперативів.
За матеріалами: Інфо-просвіта Білківської громади