• 6:22 PM
  • п'ятниця , 22-вересня-2023

Історія Іршави у персонах: Фотограф Нандор Бом (Фото)

  • 6/12/2022
  • Перегляди 2297
  • Коментарі 2

Якою була Іршави у часи Підкарпатської Русі, ми зараз можемо бачити переглядаючи старі світлини. Нині розповімо вам про фотографа, який зробив світлини будівництва арочного мосту через Іршавку у центрі міста.

Фото де зафіксовано будівництво арочного мосту в Іршаві наш колега виявив випадково, переглядаючи онлайн-аукціони антикваріату. Нашій редакції стало цікаво, хто є автором цього фото. Тож ми розпочали пошук автора знімку. На одній із світлин з онлайн-аукціону є печатка із написом "BOHM NANDOR Fotografery IRSAVA, ZUPA BEREG". Після довгих пошуків у тенетах інтернету інформації про Нандора, ми вийшли на слід родини Бом. Вони розповіли нам про долю фотографа Нандора Бом, яку ми хочемо вам розповісти.


Світлина зроблена фотографом Нандор БомПечатка фотоательє Нандора Бом

Нандор Бом народився 07 травня 1884 року в Іршаві. Ким були батьки Нандора нам не відомо. Одружився Нандор на Ілоні Лібовіц. В них була багатодітна сім'я, шестеро дітей. Першим у 1909 році у пордружжя Бом народжується син Девід (Mordechai David Boehm). У листопаді 1910 року народжується другий сни Герман (Herman Mendy Bohm). У грудні 1912 року народжується третій син - Леопольд (Leopold Leib Yehuda Boehm). Після повернення Нандора із за океану у подружжя у червні 1921 року народжується четвертий син Меір (Meir Boehm). А у вересні 1923 року народжується п'ятий син Саймон (Shimon Simon Bohm).

У жовтні 1929 року, коли Нандору було 45 років, народжується дочка Чая (Chaja Boehm).

Будинок і ферма сім'ї Бом знадився відразу за вокзалом. Нандор був не тільки фотографом, він також був художником. Власне, він розписав стелю іршавської синагоги.


Сім'я Нандора Бом. З архіву родини Бом

Ремеслу фотографії Нандор Бом навчився за океаном. Наприкінці 1910-х він, як і більшість закарпатців, приїжджає до Америки на заробітки, залишивши в Іршаві дружину з трьома синами. Через 7 років перебування в Америці та навчання фотографії як професії, він повернувся до Іршави.


"Мій дідусь, Нандор Бом, власник і фотограф «Bohm photo». Він був фотографом в цьому регіоні і використовував вагон-повозку, щоб їздити від міста до міста, фотографуючи. Мій дідусь фотографував незліченну кількість сімей."- розповідає  Майкл Бом онук Нандора.


Кінна повозка з якою Нандор Бом їздив околицями Іршави

У квітні 1944 року Нандора разом із дружиною та деякими дітьми, як і більшість євреїв, вивезли нацисти та невдовзі знищили в Освенцимі. З шести дітей вижило тільки троє.

Син Девід виїхав у 1930-ті роки до тодішньої Палестини (тепер Ізраїль). Помер Девід на 68 році життя, 06 вересня 1977 року

Дочка Чая пережила Освенцим і після війни переїхала до Ізраїлю. Із всіх дітей Нандора, вона прожила найдовше. Померла 24 січня 2009 року.

Сни Герман служив у чеській армії і був захоплений росіянами та відправлений на трудову роботу у Сибір. Після Другої світової війни Герман одружився з Решка Йосович з Білок. Після одруження поружжя переїхало до міста Ліберец (Чехія), а згодом до Філадельфії, США. В Америці Герман продовжив справу батька і відкрив фотосалон «Bohm photo», у якому він теж фотографує – так, як навчив його батько Нандор. Помер Герман у віці 66 років, 3 жовтня 1977 року. Майкл, син Германа продовжує справу родини Бум, і теж працює фотографом.

Майкл пригадує історію про арочний міст, яку розповів йому батько: "Однією з перших жертв Голокосту було вбивство батька мого двоюрідного брата – на цьому мості – угорцями. Якоб Лебовічс (Jacob Lebovics), збирав кошти для бідних, і його вбили у четвер ввечері на тому мості."


Світлина Нандора Бом

Irshava-News.com

Коментарі (2)
Віра
3/15/2023 8:59:47 PM  |  IP: 31.41.88.***
Дуже цікава історія. Чекаю на інші, пов'язані з нашою культурою чи архітектурою.
Читачка
6/15/2022 9:42:45 AM  |  IP: 31.41.88.***
Дуже цікава робота. Побільше б таких історій на сайті, а не лише рознос іршавських пліток.

Prev1Next
Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News