• 8:43 PM
  • п'ятниця , 5-березня-2021

34-річний Олександр Дворак зберігає традиції гончарства Іршавщини

  • 6/2/2014
  • Перегляди 1026
  • Коментарі 0

На жаль, нині гончарство, як один із видів народних художніх промислів Закарпаття, опинилося практично на межі зникнення.

У нашому краї залишилося загалом не більше десятка гончарів. Одним із них є молодий майстер, продовжувач традицій закарпатської кераміки Олександр Дворак - учень заслуженого майстра народного мистецтва України Михайла Галаса. Він неодноразово представляв мистецтво народної кераміки Іршавщини у столиці, Полтаві, Чигирині, а також за кордоном - у Румунії, Словаччині та Угорщині.

У кінці листопада минулого року закарпатські майстри та ремісники відвідали найближчу область Угорщини Саболч-Сатмар-Берег для того, аби ознайомитися з діяльністю своїх закордонних колег. А нещодавно у рамках міжнародного проекту за підтримки ЄС «Сприяння розвитку народних промислів та місцевих умільців в Карпатському єврорегіоні» і до Закарпаття завітало 15 народних майстрів з сусідньої країни.

Навідалися гості з Угорщини і до майстерні Сашка Дворака, який провів майстер-клас. Він розповів, що ще у дитинстві часто приходив у батькову майстерню, де спостерігав, як той гончарує. Тато розповідав  й цікаві історії про відомих гончарів краю. Мав він  дуже доброго вчителя - Михайла Галаса, який прославив іршавську кераміку на всю Україну. Славетний гончар мешкав у селі Вільхівка, нині там створений музей його імені.

"Головне - це не зруйнувати суті, не перетворити мистецтво на звичайний продукт ширвжитку. А загалом наша кераміка має свою історію, автентичність та магічну силу", - вважає Сашко Дворак.

Колись народні ремесла зберігалися, держава підтримувала сільських умільців. Вони їздили на різні фестивалі, навіть за кордон, аби показати своє вміння. А потім майстри стали нікому не потрібні. І врешті-решт закинули свою справу.

Нині триває повільний процес повернення до власних коренів. Ремісництво знову у ціні. Олександр Дворак навчає гончарству дітей у Іршаві, а також має у планах створити організацію, аби об'єднати всіх бажаючих зберегти народні традиції Іршавщини.

мукачево.нет

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News