• 8:22 AM
  • понеділок , 25-вересня-2023

Мандрівник з Британії закликає закарпатців зберегти автобусні зупинки (Фото)

  • 3/23/2015
  • Перегляди 1107
  • Коментарі 0

Алекс Стемп, британець, який декілька разів відвідував Українські Карпати, та видав цікавий та доступний путівник для велосипедних подорожей нашими краями, нещодавно написав на англомовному сайті wiki-carpathians, присвяченому Карпатам, зворушливий есей, присвячений автобусним зупинкам:

«Я часто подорожую до  Ужгорода  і відвідав Карпатські  пагорби та  долини багато разів. До цього  я ніколи не думав, що на своєму шляху знаходитиму  дуже милі автобусні зупинки.   Знаючи про це, очікування автобуса, або відпочинок після походу навколо гірських піків,  набувають  абсолютно нового сенсу для стомленого мандрівника -  так як вони є настільки  привітними!

Традиційні автобусні  зупинки,  на мій погляд,  в основному зустрічаються за межами міст і, мабуть, були побудовані на початку - в середині 20-го століття. (Насправді дещо пізніше – десь в 1970-1980 рр. – О.С.)  Такі середовища, прикрашені традиційними народними культурою та  мистецтвом минулої епохи,  завжди розповідають історію, часто акцентуючи увагу на сімейному житті, довкіллі та соціальних цінностях. Ці живі описи і враження можуть бути знайдені на громадських будівлях, ратушах і  залізничних станціях по всій області. Такі чарівні і нематеріальні твори мистецтва можуть  бути трохи не в дусі сьогоднішнього часу, але як і раніше,  так само  чіпають серце.

Тим не менш, переплітаючись з традиційним фольклором, подекуди можуть раптом  з'явитися політичні та мілітаристські  зображення  колишнього режиму. Зважаючи на їх темну сутність,  надлишкові комуністичної давнини  більше не доведеться домінувати чи впливати. Більшість з цих пам'яток були знесені, зафарбовані, взяті в музеї, занедбані та, як правило, ігноруються місцевими жителями; нині вони поступилися сьогоднішньому сучасному, культурному життю.

Це було здорово побачити, як дещо  з традиційного народного мистецтва, а також пам’ятники Шевченка продовжують процвітати, таким чином, переживаючи комуністичні реліквії, які колись стояли,  але не вистояли.

Не всі автобусні зупинки знаходяться в доброму стані. Деякі з них дуже занедбані, інші зафарбовані, і їхні характерні ознаки зникли; їхній  час добігає кінця, і я думаю, що це велика ганьба. Але я всього лише аутсайдер, я не авторитет. Я не можу вирішувати  за карпатський народ, чи мусить він  відновити місцеве народне мистецтво чи ні.

Моя думка не значить нічого; я відчуваю, що ці колись прекрасні автобусні зупинки, з їхніми  чудесними творами  мистецтва, є атракціями  і повинні бути відновлені. Наскільки  велике задоволення давали вони мені, я впевнений,  що вони будуть продовжувати приносити задоволення й інтригу в майбутньому. Я люблю їх!

Я друг Карпат, я наколесив сотні  кілометрів навколо пагорбів і долин, і чудово провів там  час. Я завжди був вдячний автобусним зупинкам! Я написав книгу про свій час там. Будь ласка, перейдіть за посиланням.  Я повинен повернутися.»
Олег Супруненко, для Мукачево.Net

Коментарі (0)

Додати коментар
Введіть число
 
Використання матеріалів сайту дозволено тільки за згодою редакції "Irshava News" та наявності активного гіперпосилання на джерело. Всі права на тексти, зображення і відео належать їх авторам.
Підписка Контакти
RSS irshava.news@gmail.com
Facebook +38 096 730 15 29
ВКонтакте
Партнери
© 2014 Irshava News